všeobecnovzdelávacích predmetov
Názov predmetu |
Etická výchova |
Časový rozsah výučby |
1 hodina týždenne, spolu 33 vyučovacích hodín |
Ročník |
prvý |
Škola |
Obchodná akadémia Krupina |
Názov ŠVP |
|
Kód a názov učebného odboru |
6317 6 obchodná akadémia |
Stupeň vzdelania |
Stredné vzdelanie – ISCED 3A |
Vyučovací jazyk |
slovenský jazyk |
Charakteristika predmetu
Postoje a správanie žiakov ovplyvňujú aj ďalšie učebné predmety, ktoré dávajú veľa príležitostí na rozhovor o etických problémoch, na prezentáciu pozitívnych vzorov správania a pod. Výchovu žiakov ovplyvňuje každý učiteľ, preto je žiadúce, aby sa všetci učitelia oboznámili s cieľmi a metódami etickej výchovy.
Predmet etická výchova sa neklasifikuje a na vysvedčení a v katalógovom liste sa uvádza „absolvoval(a)“.
Ciele vyučovacieho predmetu
Cieľom vyučovacieho predmetu je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií, formovať logické myslenie a rozvíjať vedomosti, zručnosti a kľúčové kompetencie využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní. Žiaci budú ovládať základné pravidlá spoločenskej komunikácie prostredníctvom nácviku odpovedajúceho správania (nácvik v podmienkach triedy) a nadobudnú presvedčenie o užitočnosti, že poznanie má význam pre ich osobnostný rast nielen z hľadiska konkrétneho obsahu, ale vedie k uplatneniu získaných skúseností, osvojených v škole, v ich každodennom živote.
Nevyhnutnou podmienkou účinnosti etickej výchovy je kvalifikované používanie aktívnych zážitkových metód a štýl výchovy charakterizovaný najmä znakmi, ako sú bezpodmienečné prijatie každého žiaka, pozitívne očakávania (atribúcia), induktívna disciplína; zdôrazňovanie prosociálnych hodnôt, ako sú spolupráca a pomoc.
Cieľom predmetu etická výchova je vychovávať osobnosť s vlastnou identitou
a hodnotovou orientáciou, v ktorej úcta k človeku a k prírode, spolupráca, prosociálnosť a národné hodnoty zaujímajú významné miesto. Pri plnení tohto cieľa sa neuspokojuje s poskytovaním informácií o morálnych zásadách, ale zážitkovým učením účinne podporuje pochopenie mravných noriem a napomáha k osvojeniu správania sa, ktoré je s nimi v súlade. Pripravuje mladých ľudí pre život, aby raz, ako dospelí prispeli k vytváraniu harmonických a stabilných vzťahov v rodine, na pracovisku, medzi spoločenskými skupinami, v národe a medzi národmi.
Prehľad výchovných a vzdelávacích stratégií
Vo vyučovacom predmete etická výchova využívame pre utváranie a rozvíjanie nasledujúcich kľúčových kompetencií výchovné a vzdelávacie stratégie, ktoré žiakom umožňujú:
Komunikatívne a sociálne interakčné spôsobilosti
sprostredkovať
informácie vhodným spôsobom (video, text, hovorené slovo,) tak, aby každý
každému porozumel,
vyjadriť alebo
formulovať (jednoznačne) vlastný názor a záver,
kriticky hodnotiť
informácie (časopis, internet),
správne interpretovať
získané fakty, vyvodzovať z nich závery a dôsledky.
Interpersonálne a intrapersonálne spôsobilosti
rozvíjať prácu
v kolektíve, v družnej a priateľskej atmosfére,
osvojiť si pocit
zodpovednosti za seba a spoluzodpovednosti za prácu v kolektíve,
hodnotiť a rešpektovať
svoju vlastnú prácu a prácu druhých.
Schopnosti riešiť problémy
rozpoznávať problémy
v priebehu ich vzdelávania využívaním všetkých metód a prostriedkov, ktoré majú
v danom okamihu k dispozícii (pozorovanie),
vyjadriť alebo
formulovať (jednoznačne) problém, ktorý sa objaví pri ich vzdelávaní,
hľadať, navrhovať alebo
používať ďalšie metódy, informácie alebo nástroje, ktoré by mohli prispieť
k riešeniu daného problému, pokiaľ doteraz používané metódy, informácie
a prostriedky neviedli k cieľu,
posudzovať riešenie
daného problému z hľadiska jeho správnosti, jednoznačnosti alebo efektívnosti
a na základe týchto hľadísk prípadne porovnávať aj rôzne riešenia daného
problému,
korigovať nesprávne
riešenia problému,
používať osvojené
metódy riešenia problémov aj v iných oblastiach vzdelávania žiakov, pokiaľ sú
dané metódy v týchto oblastiach aplikovateľné.
Spôsobilosti využívať informačné technológie
získavať informácie
v priebehu ich vzdelávania využívaním všetkých metód a prostriedkov, ktoré majú
v danom okamihu k dispozícii,
zhromažďovať, triediť,
posudzovať a využívať informácie, ktoré by mohli prispieť k riešeniu daného
problému alebo osvojiť si nové poznatky.
Spôsobilosť byť demokratickým občanom
formulovať
a prezentovať svoje postoje v priebehu ich vzdelávania využívaním všetkých metód
a prostriedkov, ktoré majú v danom okamihu k dispozícii,
preukázať vlastnú
zodpovednosť za zverené veci, za svoje vlastné správanie sa, zdravie
a spoluzodpovednosť za životné prostredie alebo stav spoločnosti ako celku.
Stratégia vyučovania
Pri vyučovaní sa budú využívať nasledovné metódy a formy vyučovania:
Názov tematického celku |
Stratégia vyučovania |
|
Metódy |
Formy práce |
|
Základné predpoklady eticky pozitívneho správania (komunikácia, pozitívne hodnotenie seba a druhých, empatia, asertivita, prosociálne správanie a spolupráca).
|
Informačnoreceptívna - výklad Reproduktívna - riadený rozhovor Dialogické metódy - sokratovský rozhovor, heuristický rozhovor, beseda, diskusia Didaktické hry - inscenačné, rolové hry, situačné hry, brainstorming (burza nápadov)
|
Frontálna výučba Frontálna a individuálna práca žiakov Skupinová práca žiakov Práca s knihou Exkurzie Vychádzky Besedy s odborníkmi z praxe |
Aplikácia etických princípov na konkrétne problémy (vzťahy v rodine, sexuálne správanie, rodinné hodnoty a normy, zdroje etického poznania, život, fyzické a psychické zdravie etika a práca v povolaní).
|
Informačnoreceptívna - výklad Reproduktívna - riadený rozhovor Dialogické metódy - sokratovský rozhovor, heuristický rozhovor, beseda, diskusia Didaktické hry - inscenačné, rolové hry, situačné hry, brainstorming (burza nápadov)
|
Frontálna výučba Frontálna a individuálna práca žiakov Skupinová práca žiakov Práca s knihou Exkurzie Vychádzky Besedy s odborníkmi z praxe |
Učebné zdroje
Na podporou a aktiváciu vyučovania a učenia žiakov sa využijú nasledovné učebné zdroje:
Názov tematického celku |
Odborná literatúra |
Didaktická technika |
Materiálne výučbové prostriedky |
Ďalšie zdroje (internet, knižnica, ... |
Základné predpoklady eticky pozitívneho správania (komunikácia, pozitívne hodnotenie seba a druhých, empatia, asertivita, prosociálne správanie a spolupráca).
|
Alexová S., Vopel K. W: Nechaj ma, chcem sa učiť sám. SPN. Bratislava 1992 Zelina M., Uhereková M.: Ako sa stať sám sebou (Program CESTY) - doplnkový učebný text pre 1. ročník SŠ. Poľana s. r. o. Bratislava 2000 |
PC Videotechnika
Tabuľa
|
VHS - Etická výchova
|
Internet
|
Aplikácia etických princípov na konkrétne problémy (vzťahy v rodine, sexuálne správanie, rodinné hodnoty a normy, zdroje etického poznania, život, fyzické a psychické zdravie, etika a práca v povolaní).
|
Alexová S., Vopel K. W: Nechaj ma, chcem sa učiť sám. SPN. Bratislava 1992 Zelina M., Uhereková M.: Ako sa stať sám sebou (Program CESTY) - doplnkový učebný text pre 2. ročník SŠ. Poľana s. r. o. Bratislava 2001 |
PC Videotechnika
Tabuľa |
VHS - Etická výchova
VHS - Vážim si ťa láska
VHS - Známe...neznáme |
Internet
|